O nás

Vinařství Antonína Žišky funguje jako malé rodinné vinařství, na jehož fungování se podílí celá rodina. Tonda začal vinařit před více než třiceti lety především pro svoji radost a láska k vínu mu byla koníčkem. Dnes se již vinařině věnuje naplno a od roku 2017 můžete jeho vína ochutnat i na degustacích pod etiketou Žiška Jaroslavice. Že má lásku k vínu v rodu jde vidět i na synovi Zbyňkovi, který pracuje jako hlavní enolog Zámeckého vinařství Bzenec a v roce 2021 získal ocenění Enolog roku.

Prvním ročníkem kompletně lahvovaným do lahví se stal ročník 2017. Vzhledem ke zvětšení produkce nám již přestal stačit náš malý vinohrad a většinu hroznů nakupujeme. Vztahy s vinohradníky máme dlouhodobé a na hrozny dohlížíme i v průběhu roku. Díky dlouhodobé spolupráci se nám dostanou do sklepa hrozny ve zralosti, kterou si představujeme (pokud příroda dovolí). Většina našich vín pochází ze znojemska, ale vlašák patří na mikulovsko a proto ho kupujeme na Pálavě. Pinotovým odrůdám se daři na slovácku a proto má naše rulandské šedé domov právě tam. V portfoliu tedy najdete vína tří různých moravských podoblastí.

Ročně vzniká jen něco přes 7 000 lahví, a to především v tradičních odrůdách jako je veltlínské zelené, sauvignon, ryzlink rýnský, ryzlink vlašský, neuburské, rulandské šedé, pálava a pinot noir. Zpravidla každý rok si uděláme i radost a zkusíme novou odrůdu, případně použijeme jiný způsob vinifikace.

Při zpracování hroznů jdeme přirozenou cestou. Vína kvasíme v nerezových tancích a dřevěných sudech. Veškeré víno mícháme na hrubých či jemných kvasnicích. Nejdůležitější je pro nás chuť, a proto děláme maximum, aby se vám do skleniček dostalo víno ovocité, s jemným otiskem terroir. Naše vína vám zachutnají jako mladá a nebrání se ani zrání ve vašich archivních sklepích.

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení